Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Zápal stredného ucha: Ako ho rozpoznať a správne liečiť?

Zápal stredného ucha, odborne nazývaný otitis media, patrí k ochoreniam, ktoré sa často vyskytujú u malých detí. U dospelých síce nie je také časté, avšak úplne sa nevyhýba ani im. Ochorenie je vo väčšine prípadov spôsobené bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, ktorá sa do ucha rozšíri z nosohltana, prípadne hltana. Ide teda často o komplikáciu zápalu horných dýchacích ciest. Aké ďalšie príčiny môžu stáť za vznikom tohto ochorenia a ako treba postupovať pri jeho liečbe? Dočítate sa v našom článku.

Zápal stredného ucha: Jeho vznik a najčastejšie prejavy

Akútny zápal stredného ucha je často komplikáciou dysfunkcie Eustachovej trubice. Eustachova trubica spája oblasť stredného ucha a nosohltanu. U dospelých je dlhá asi 4 cm a jej úlohou je okrem spájania spomenutých dvoch oblastí aj vyrovnávanie tlakových zmien medzi atmosférickým tlakom a tlakom v strednom uchu.

Práve Eustachova trubica je miestom, kadiaľ do stredného ucha môžu prenikať zápaly a infekcie. 1 K spomínanej dysfunkcii môže dôjsť napríklad pri zápale horných dýchacích ciest, ale aj pri alergickej nádche. Zápal ucha môže byť bakteriálneho, ale aj vírusového pôvodu. Z baktérii ho najčastejšie spôsobujú streptococcus pneumoniae, haemophilus influenzae a moraxella catarrhalis.2  

zapal ucha priznaky

Ochorenie má vo väčšine prípadov rýchly nástup a mierny priebeh, čo platí pre deti aj dospelých. U detí však môže mať zápal stredného ucha viac príznakov.

Príznaky zápalu stredného ucha u detí

na zápal stredného ucha - ikona

Bodavá bolesť uší (najmä v ľahu)

nespavost

Problémy so spánkom a podráždenie

zalahnute v uchu

Pocit zaľahnutia v uchu a zhoršenie sluchu

Problémy s udržaním rovnováhy

použitie pri horúčke - ikona

Horúčka

mokvanie

Hnisavý výtok z ucha

proti bolesti - ikona

Bolesť hlavy

strata chuti do jedla

Strata chuti do jedla

Objaviť sa môžu tiež príznaky ako pocit pnutia alebo ťahania v uchu, pocit plného ucha, bolesť krku, vracanie či hnačka.

Príznaky zápalu stredného ucha u dospelých

U dospelých sa toto ochorenie prejavuje menším počtom symptómov, ktoré sú sústredené do oblasti ucha.

na zápal stredného ucha - ikona

Bodavá bolesť uší (najmä v ľahu)

Vytekanie tekutiny alebo hnisu z ucha

zalahnute v uchu

Pocit zaľahnutia v uchu a zhoršenie sluchu

Zápal stredného ucha u detí – prečo sú naň náchylnejšie?

Malé deti sú celkovo náchylnejšie na vznik ochorení a prenos infekcií, nakoľko ich imunita je stále vo vývine. Ďalším z dôvodov je aj to, že Eustachova trubica u detí od 6 mesiacov do 2 rokov je oveľa kratšia, čo zvyšuje riziko prenosu infekcie z horných dýchacích ciest do ucha.

Diagnostika a liečba zápalu stredného ucha

Ako sme už spomenuli, u väčšiny pacientov má zápal stredného ucha prudký nástup a mierny priebeh. V praxi to znamená, že s nasadením správnej symptomatickej liečby a režimovými opatreniami budete čoskoro ako rybička. Zápal stredného ucha by ste však nemali brať na ľahkú váhu, a to predovšetkým u malých detí. Liečba prebieha na základe týchto faktorov:

vek pacienta

Vek pacienta

U malých detí je vývin ochorenia často prudkejší a riziko vzniku komplikácií vyššie. Aj preto lekári často zvolia u detí do 2 rokov liečbu antibiotikami. U starších detí potom závisí od príznakov a priebehu ochorenia. Dospelí sa často liečia symptomaticky, pomocou analgetík a kvapiek do uší.

priznaky ochorenia

Príznaky ochorenia

Už sme spomenuli, že deti zvykne potrápiť širšie spektrum príznakov než dospelých. Pokiaľ nie je nevyhnutné nasadiť antibiotiká, prebieha liečba symptomaticky, čiže pomocou liekov a prípravkov na dané príznaky, ktoré pacienta trápia.

otoskopicky nalez

Otoskopický nález

Otoskopia je bezbolestné vyšetrenie, pri ktorom lekár vizuálne skontroluje stav ucha, a to od vonkajšieho ucha až k bubienku. Vykonáva sa pomocou otoskopu, prístroja s lupou a svetielkom, ktorý sa zasunie do ušného kanála.

Zápal stredného ucha liečba

Pokiaľ nie je potrebná liečba antibiotikami, lekár odporučí alebo predpíše lieky na tlmenie jednotlivých príznakov. Na horúčku sa podávajú antipyretiká. Väčšina u nás používaných antipyretík obsahuje liečivá ako paracetamol, kyselinu acetylsalicilovú či ibuprofen. Tie účinkujú do určitej miery aj ako analgetiká, čiže tlmia bolesť. Lieky s obsahom paracetamolu majú dávkovanie zväčša podľa váhy pacienta a užívať ich môžu aj deti. Samozrejme, vždy si najprv preštudujte príbalový letáčik daného lieku a dodržujte stanovené dávkovanie.

Lieky vhodné na potlačenie zápalu stredného ucha by mal vždy predpísať lekár, a to predovšetkým v prípade, že ide o vaše dieťa. V počiatočných fázach ochorenia je však možné použiť kvapky s obsahom lidokaínu alebo glycerínu. Vhodné je tiež používanie roztokov a prípravkov na prečistenie ucha s obsahom peroxidu a prírodných zložiek, napríklad olivového oleja.

Kedy navštíviť lekára?

Neváhajte s dieťaťom navštíviť lekára v prípade, že symptómy pretrvávajú viac ako jeden deň, ale tiež:

  • ak má vaše dieťa menej ako 6 mesiacov,
  • bolesť ucha je veľmi silná až neznesiteľná,
  • v prípade, že má vaše dieťa v dôsledku ochorenia problémy so spánkom,
  • ak spozorujete vytekanie hnisu alebo tekutiny z ucha.

Zdroje použité v článku:

[1] Zdravoteka.  Ochorenia Eustachovej trubice. 20022. [online] [cit. dňa 11.1.2023] Dostupné z https://zdravoteka.sk/choroby/ochorenia-eustachovej-trubice/
[2] Harmes KM, Blackwood RA, Burrows HL, Cooke JM, Harrison RV, Passamani PP. Otitis media: diagnosis and treatment. Am Fam Physician. 2013 Oct 1;88(7):435-40. Erratum in: Am Fam Physician. 2014 Mar 1;89(5):318. Dosage error in article text. PMID: 24134083.

Neprehliadnite